Кафедра психології і педагогіки дошкільної освіти заснована в 1988 році. Очолює кафедру доктор психологічних наук, професор академік НАВО України Л.О. Калмикова. Сьогодні кафедра – це науковий і навчальний осередок, співтовариство однодумців, об’єднаних ідеєю модернізації дошкільної освіти, створення новацій та впровадження інноваційних технологій в практику ЗДО і ЗВО.
Місія кафедри – служити дитині, людині, Україні, дошкільній освіті.
Візія кафедри – оптимальна і гармонійна модернізація підготовки фахівців для дошкільної освіти, високий рівень наукової і освітньої корпоративності та інноваційності, прагнення до фахової досконалості, лідерство. За загально університетським рейтингом кафедра посідає друге почесне місце.
Навчально-науковий процес на кафедрі забезпечують 8 професорів, 7 докторів психологічних наук і 1 доктор педагогічних наук, 7 доцентів, кандидатів педагогічних наук, 1 доктор філософії (053 Психологія), старший викладач, 2 старших викладача і 1 викладач, кандидат педагогічних наук. При кафедрі функціонують дві лабораторії: «Психолінгвістика розвитку» (завідувач – професор Харченко Н.В.) і «Духовний розвиток особистості» (завідувач – доцент Химич Н.Є.).
Колектив кафедри працює над ініціативною темою: «Модернізація дошкільної освіти в третьому десятилітті ХХІ століття», публікує статті в наукових виданнях групи «А» і групи «Б», щорічно проводить дві міжнародні науково-практичні конференції: «Психолінгвістика в сучасному світі» та «Інноваційні технології в дошкільній освіті».
Гордістю кафедри є започаткований в 2008 році збірник наукових статей «Psycholinguistics», який індексується в науковометричних базах Scopus i Web of Science.
В 2022 році на кафедрі започатковано новий журнал «Preschool Education: Global Trends» («Дошкільна освіта: світові тенденції»).
Члени кафедри є учасниками як держбюджетного наукового проекту «Розроблення інноваційної моделі діагностики, корекції та профілактики девіантної поведінки моделі України, спричиненої перебуванням в умовах природних та техногенних надзвичайних ситуацій (наслідки пандемії COVID-19)» №2020.01/0213, так і міжнародного грантового наукового проекту «Literacy Problems of Roma Children from Poland and Ukraine in the German Schools» №ZFIN 12111022».
На кафедрі функціонує наукова школа «Динаміка становлення психолінгвістики в Україні в контексті розвитку світової науки» (науковий керівник – професор Л.О. Калмикова).
Члени кафедри успішно працюють над підвищенням рівня своєї фахової компетентності, удосконаленням освітнього процесу як в плані оновлення завдань і змісту навчання, так і в плані оптимізації методів і форм навчання при підготовці бакалаврів і магістрів дошкільної освіти.