Історія кафедри загальної історії, правознавства і методик навчання

30 жовтня 1995 р. Вчена Рада Переяслав-Хмельницького ДПІ ім. Г.С. Сковороди затвердила поділ кафедри історії та культури України на 2 кафедри: історії та культури України та всесвітньої історії. На посаду в.о. завідувача кафедри Вчена Рада рекомендувала кандидата історичних наук, старшого викладача Соловйову Т.М. 31.10.1995 р. відбулося перше засідання новоствореної кафедри. Створення кафедри всесвітньої історії відповідало потребам створення кваліфікованих спеціалістів та спиралося на традиційне професійне і відповідальне ставлення викладачів інституту до вивчення історії зарубіжних країн. Ректор вишу, проф. Стогній І.П. та декан історичного факультету в.о. проф. Коцур В.П. висловили впевненість, що колектив кафедри об’єднує молодих викладачів, які проводячи науково-дослідну роботу, підвищать рівень своєї кваліфікації і в перспективі здобудуть вчені звання та ступені. На новоствореній кафедрі почали працювати: в.о. завідувача кафедри Соловйова Т.М., ст. викладачі Лисенко А.А. і Ткаченко О.В., викладачі: Дем’яненко В.М., Репа В.А., Авраменко Л.М.

За всю історію кафедри її очолювали, доцент Соловйова Т.М., професор Реєнт О.П., професор Ігнатенко М.М.

Колектив кафедри за короткий термін підготував всю необхідну документацію та ряд лекційних курсів: «Історія стародавнього світу», «Нова історія країн Європи та Америки», «Історія слов’янських народів», «Історія середніх віків», «Новітня історія країн Європи та Америки» та ін.

За час свого існування кафедра змінила кілька назв: з 1 вересня 2003 р. – кафедра нової та новітньої історії зарубіжних країн, з 1 вересня 2004 р. – кафедра загальної історії, методологій і методики навчання, а з 1 вересня 2010 р. й до сьогодні кафедра загальної історії, правознавства і методик навчання, яку очолює нині кандидат історичних наук, доцент Костенко О.О.

Викладачі кафедри плідно ведуть, як навчально-методичну, так і науково-дослідну роботу. Причому, напрямки історичних досліджень не обмежуються лише історичними проблемами, а й – краєзнавчими. На кафедрі було захищено: 1 докторська дисертація (Орлик В.М.) та низка кандидатських дисертацій: Коваль О.В., Кузьменкко А.В., Коцур Р.В., Лисенко А.А., Сіропол В.О. та ін.

Для читання лекційних та спеціальних курсів у різні роки запрошувалися провідні вчені-історики нашої держави: професори: Казьмирчук Г.Д., Лисенко О.Є., Орлик В.М. та інші.

Кафедра забезпечує читання історичних дисциплін та дисциплін правового циклу на факультетах Університету. Основні історичні цикли, які читаються на факультеті історичної та соціально-психологічної освіти: «ШК «Всесвітня історія»: Історія первісного суспільства та Стародавнього Сходу», «ШК «Всесвітня історія»: Історія Стародавньої Греції та Риму», «Середньовічна історія слов’янських народів», «Давня історія слов’янських народів» «Нова історія країн Європи та Америки», «Новітня історія країн Західної Європи та Америки», «Нова історія країн Азії та Африки», «Новітня історія країн Азії та Африки», «Історіографія історії слов’янських народів», «Історіографія нової та новітньої історії країн Європи та Америки», в яких розглядаються особливості соціально-економічного, політичного та культурного розвитку різних країн світу та охоплюється повний історичний цикл – від етногенезу та їх утворення до початку ХХІ століття.

Крім спеціальних дисциплін на кафедрі розроблено низку спецкурсів: «Дискусійні питання світової історії», «Історія опозиційних рухів європейських держав ХХ-ХХІ ст.», «Державні та політичні діячі світової історії», «Історія судоустрою європейських країн», «Історія благодійності й волонтерського руху в Україні», «Актуальні проблеми історії зарубіжних країн», «Соціально-економічне становище в Україні на сучасному етапі» та ін.

Важливим напрямом роботи кафедри загальної історії, правознавства і методик навчання є наукова діяльність. При опрацюванні ініціативної теми кафедри «Історико-правові засади соборності й державотворення в Україні», здійснено комплексний аналіз процесу державотворення в Україні, висвітлені різноманітні аспекти суспільно-політичної історії, питання матеріальної й духовної культури. Плідною є робота членів кафедри в межах реалізації Всеукраїнського науково-методологічного проекту «Наддніпрянщина – Галичина – Донбас – духовна вісь України». У межах ініціативної тематики кафедри викладачі організували та провели низку міжнародних конференцій. Зокрема, за підтримки румунських гостей, Інституту історії України НАН України та Ізмаїльського державного гуманітарного університету у 2021 р. кафедрою організовано та проведено Всеукраїнську конференцію (з міжнародною участю) «Проблеми місцевого самоврядування в сучасній Україні: стан та перспективи їх подолання», у 2022 р. – міжнародну науково-практичну конференцію «Проблеми розвитку (меморіалізації) Бабиного Яру: історичний та меморіальний та пам’яттєвий контекст».

Члени кафедри видали низку монографій, серед яких можна виділити: Соловйова Т.М. «Соціально-економічний розвиток Правобережної України в І чверті ХІХ ст.» – (1998), Ткаченко О.В. «Підприємницька та меценатська діяльність родини Терещенків в Україні кін. ХІХ – поч. ХХ ст.» – (2000), Лисенко А.А. «Отаманські формування на Лівобережній Україні в другій половині 1918 – 1919 рр.» – (2003), Ткаченко О., Грукач В. Інститут генерал-губернаторства у Правобережній Україні: правові засади та особливості функціонування (1832-1914 рр.) – (2017), Соловйова Т.М., Черепанов А.І. Київська губернія в першій половині ХІХ ст.: історико-правові, соціокультурні виміри – (2017). Також викладачі долучилися й до написання навчально-методичних посібників: Грукач В. Історія держави і права України – (2019); Грукач В. Історія благодійності і волонтерського руху в Україні – (2019), Костенко О.О., Лисенко А.А., Сіропол В.О. Правові основи освітньої діяльності – (2021), Лисенко А.А., Сіропол В.О. Розробка та використання тестових завдань на комп’ютерах – (2017), Соловйова Т.М. Ткаченко Т.В. Історія світового мистецтва – (2018), Костенко О.О., Ткаченко Т.В. Історія політичних і правових вчень – (2018), Костенко О.О. Правові основи захисту дитини – (2018).

Також розроблені методичні рекомендації з тих проблем, що виносяться студентами на самостійне опрацювання. Зокрема, утворення незалежних слов’янських держав – (доц. Соловйова Т.М.), історія політичних систем зарубіжних слов’янських країн – (доц. Ткаченко О.В.), зовнішня політика держав малої Антанти (1918-1938 рр.) – (доц. Лисенко А.А.), Польща в другій світовій війні – (доц. Ткаченко О.В.), та інші.

З метою покращення навчального процесу та вимогами Болонської системи колектив кафедри впроваджує кредитно-модульну схему навчання, що базується на принципах студентоцентризму. Використовуючи сучасні інформаційні технології, викладачі готують пакети матеріалів з кафедральних дисциплін для забезпечення кредитно-модульної системи навчання. Проведення лекцій, круглих столів, конференцій, можливість щоденних консультацій з викладачем за допомогою комп’ютерних комунікацій роблять взаємодію студентів із викладачами більш інтенсивною, ніж при традиційній формі навчання. Такі пакети матеріалів розроблені з «Давня та середньовічна історія слов’янських народів» (доц. Соловйова Т.М.), з «ШК «Всесвітня історія»: Історія Стародавньої Греції та Риму», «ШК «Всесвітня історія»: Історія первісного суспільства та Стародавнього Сходу» (доц. Ткаченко О.В.), «Правознавства» (доц. Костенко О.О.), «Україна у сфері євроатлантичної інтеграції та глобалізації (доц. Сіропол В.О.)».

З 2016 року відповідно рішення Вченої ради Університету кафедрою започатковано студентський науковий збірник «Актуальні проблеми всесвітньої історії та права», який у 2019 році було перейменовано у «Актуальні проблеми української і зарубіжної гуманітаристики», що виходить щосеместрово до сьогоднішнього дня, у якому можуть друкуватися всі бажаючі не лише студенти, а й молоді вчені.

На кафедрі здійснюється профорієнтаційна робота. Зокрема, щороку проводяться олімпіади юних істориків-випускників шкіл Київщини, Черкащини та інших регіонів України. Кафедра підтримує тісні зв’язки з школами міста та району. Члени кафедри беруть активну участь у конференціях учителів історії, методологічних семінарах, а також надають їм методичну допомогу.

За незначний проміжок часу загальної історії, правознавства і методик навчання згуртувалась і утвердилась як колектив однодумців і патріотів України та Університету, переконливо довела свій значний творчий потенціал. Наполегливо працює на підвищення ефективності навчального процесу і формування самосвідомості студентської молоді.