27 січня 2020 року розпочався третій етап навчань в рамках IREX «Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність». На заняття, які триватимуть упродовж тижня, з’їхались понад 100 учасників з різних закладів вищої освіти, організатори та тренери заходу.
Серед учасників проєкту і викладачі ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди»: кандидат історичних наук, доцент, заступник декана соціоісторичного факультету з навчальної роботи Василь Дудар, кандидат історичних наук, доцент кафедри математики, інформатики та методики навчання та, за сумісництвом, кафедри педагогіки, теорії і методики початкової освіти Олександр Васенко, кандидат педагогічних наук, доцент, заступник декана педагогічного факультету з міжнародної роботи Оксана Ковтун, кандидат історичних наук, доцент, завідувач кафедри документознаства Алла Зленко, кандидат історичних наук, доцент кафедри документознаства Олена Ісайкіна, кандидат історичних наук, старший викладач кафедри політології Леся Коцур, кандидат історичних наук, викладач, заступник завідувача кафедри історії та культури України з навчальної роботи Анастасія Ставицька та кандидат педагогічних наук, викладач кафедри іноземної філології, перекладу та методики навчання Ірина Хрін.
Вже у перший день навчання перед учасниками виступив представник від Академії Української Преси (АУП), який побажав учасникам плідного навчання; запросив долучитися до участі у Восьмій міжнародній науково-методичній конференції з медіаграмотності: «Критичне мислення в епоху токсичного контенту», яка відбудеться 13-14 березня 2020 року в Києві; закликав присутніх активно користуватися науковими доробками «Бібліотеки масової комунікації та медіаграмотності» АУП та поцікавитись проєктом АУП «Медіаосвіта».
Окрім цього учасники ознайомились з розкладом майстер-класів, тренінгів, практикумів, воркшопів та ігор-квестів, які очікуватимуть на освітян упродовж цього тижня та взяли участь у майстер-класі з медіаграмотності, представленого доктором педагогічних наук, професоркою Тетяною Івановою.
Загалом, упродовж п’яти днів учасники відвідали низку тренінгів, майстер-класів, практикумів та воркшопів, які допомагають інтегрувати інфо-медійну грамотність у навчальні програми ВНЗ. Важливо, що більшість занять проходили в інтерактивних та ігрових формах. При цьому, виконання завдань у малих групах робили навчальний процес ще більш легким та невимушеним.
Привертає увагу й те, що учасникам було запропоновано 9 шляхів інтеграції інфо-медійної грамотності в навчальні програми з відповідним набором компетенцій:
1 шлях – основи критичного мислення та компетенції, які воно формує;
2 шлях – аналіз медіаповідомлень й формування відповідних компетенцій;
3 шлях – робота з токсичним контентом: аналіз прикладів дезінформації та нетолерантної лексики;
4 шлях – ідентифікація власних стереотипів та компетенції, які цей шлях формує;
5 шлях – візуальні джерела та візуалізація;
6 шлях – пошук і перевірка інформації та умови застосування цього прийому;
7 шлях – проведення паралелей між процесами чи явищами у предметі і між медійними, інформаційними процесами;
8 шлях – створення власних медіаповідомлень та медіапродуктів;
9 шлях – текст про медіа для аналізу.
Доволі цікавими були тренінги Андрія Залужного «Гейміфікація як тренд сучасної освіти» та Андрія Вишняка «Інтерактивні методи навчання». Упродовж занять учасники ділились один з одним власним досвідом застосування інтерактивних та ігрових методик навчання, зокрема, обговорили різні види дидактичних, рольових, ділових, рухливих, розумових, онлайн та навіть азартних ігор. Окремо обговорили вправи з тимбілдінгу та ігрові методики Програми підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа».
Тренінг «Аналіз медіаповідомлень як інтеграційна методика» провела Марина Дорош. Вона пропрацювала з учасниками декілька практичних кейсів й звернула увагу учасників на те, що у процесі аналізу медіа слід звертати увагу перш за все на:
– джерело інформації;
– власника медіа;
– тип повідомлення;
– повноту інформації;
– взаємовідповідність заголовків і тексту у повідомленні;
– час поширення інформації;
– тривалість відео чи тексту;
– мета поширення повідомлення;
– фаховість автора тексту;
– професійність тексту;
– наявність прихованої реклами в тексті тощо.
Окрім згаданих, не менш цікавими були й решта тренінгів, зокрема таких фасилітаторів як Любок Квасюк, Олена Тараненко та Марина Шевченко.
Також значну увагу в «Зимовій школі» було приділено:
– «Проєкту сприяння академічній доброчесності в Україні – SAIUP», детальніше з яким можна ознайомитись за посиланням: https://saiup.org.ua/;
– Онлайн-курсу з медіаграмотності VERY VERIFIED, який є надзвичайно актуальним для усього українського суспільства: https://verified.ed-era.com/ ;
– різним комунікаційним та навчальним іграм, їх інтеграцію в навчальні програми ВНЗ України.
Загалом, навчання пройшло успішно, креативно й весело завдяки високому професіоналізму команди IREX, за що їм безмежна дяка!
Леся Коцур