Перспективи розвитку сучасної психології – на вістрі подій: підсумки ювілейної науково-практичної конференції молодих вчених

Соціально-психологічний факультет > Новини факультету > Перспективи розвитку сучасної психології – на вістрі подій: підсумки ювілейної науково-практичної конференції молодих вчених

20-21 квітня 2022 року, напередодні святкування Всеукраїнського дня психолога, який відзначають сьогодні – у суботу 23 квітня, відбулася Х Всеукраїнська науково-практична конференція молодих вчених «Перспективи розвитку сучасної психології», яка започаткована і традиційно проводиться двічі на рік кафедрою психології факультету історичної і соціально-психологічної освіти.

Серед ключових завдань, які вкотре взялося вирішити зібрання, був пошук рішень актуальних проблем сучасної психологічної науки, налагодження співпраці між ученими і практиками, обмін дослідницьким досвідом і результатами наукових пошуків, напрацювання та презентація інноваційних ефективних психотехнологій. Як тематика так і зміст конференції відповідали викликам сьогодення.

Слід зазначити, що цього разу, зважаючи на реалії сьогодення, переважна кількість презентацій досліджень і напрямків діяльності психологів стосувалася війни росії з Україною, психологічної роботи з населенням, вимушеними переселенцями, волонтерами та всіх, кого торкнулося це горе. У 2022 році конференція стала направду міжнародною, адже наші учасники підключалися не лише з різних куточків України, а й з Болгарії, Польщі, Чехії, Німеччини, Італії, Португалії, Туреччини, Шрі-Ланки. Себто конференція об’єднала більше ніж 100 фахівців з різних галузей психології.

Розпочала роботу конференції кандидат психологічних наук, професор, завідувачка кафедри психології, керівник психолого-медико-педагогічної консультації Галина Хомич з вітальним словом та актуалізацією тих викликів, які стали перед психологічною спільнотою, починаючи з 24 лютого 2022 року. Слова вдячності та рефлексії щодо важливості роботи психологів України і світу прозвучали з вуст кандидата педагогічних наук, доцента, проректора з навчально-методичної роботи Вячеслава Різника, а завершив вітальну частину доктор політологічних наук, професор, декан факультету історичної і соціально-психологічної освіти Борис Дем’яненко. Зокрема, очільник факультету підкреслив здобутки і напрацювання членів кафедри психології та центру консультативно-ресурсної психології УГСП, виокремивши групи взаємодопомоги для спеціалістів та батьків як особливо актуальні у складні часи для країни.

Кожна доповідь, подана для обговорення на конференції, є результатом напрацювань дослідників і практиків. Учасники ділилися авторськими методиками та підходами, висловлювали готовність надавати допомогу за межами конференції. Перший день конференції був означений теоретичою презентацією набутого досвіду, емпіричних доробок, рефлексії; другий день присвятили практиці – він включав майстер-класи з конкретними кейсами, технологіями і навіть професійною супервізією.

Розпочали пленарне засідання провідні фахівці у сфері роботи з людиною: Оксана Древіцька, д.мед.н., професорка кафедри внутрішньої медицини, навч.-наук. центр «Інститут біології та медицини» КНУ імені Тараса Шевченка, провід. наук. співробітниця ДУ «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків МОЗ України» з доповіддю «Профілактика депресивних станів у волонтерів у період війни». Задала особливий емоційний тон конференції Валентина Волошина, д.психол.н., професорка кафедри теоретичної та консультативної психології НПУ ім. М.П. Драгоманова з роздумами на тему: «Аксіологічні смисли фахової діяльності психолога у ситуації соціальної невизначеності». Поділився здобутками і баченням подальшої роботи Єгор Кучеренко, к.психол.н., доцент, доцент кафедри психології УГСП – «Психосинтез у воєнний час: досвід упровадження та подальші перспективи».

З доповідями, у яких розкривалися різні аспекти психологічної, зокрема, консультативної практики, виступили: Інна Ахновська, к.екон.н., доцентка кафедри підприємництва, корпоративної та просторової економіки Донецький Національний університет імені Василя Стуса; Альона Шахоєва, магістрантка сп. 053 Психологія УГСП; Іван Атаманенко, магістрант сп. 053 Психологія УГСП; Оксана Радзімовська, к.психол.н., ст. наук. співробітниця відділу психології праці Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України; Валентина Синьоок, психологиня, Чорнобаївська ЗОШ І-ІІІ ст. № 1; Олена Кущ, викладачка кафедри психології, Національний університет фізичного виховання і спорту України; Олександра Магурова, магістрантка сп. 053 Психологія УГСП; Оксана Теслер, магістрантка сп. 053 Психологія УГСП; Вікторія Єзова, магістрантка сп. 053 Психологія УГСП; Ліана Пінчук, студентка 4 курс УГСП; Наталія Савелюк, д.психол.н., професорка кафедри психології Тернопільського Національного університету імені Володимира Гнатюка.

Другий день конференції був присвячений майстер-класам які провели здобувачі вищої освіти і провідні наукові співробітники: Ганна Подольська, аспірантка Інституту психології ім. Г.С. Костюка; Вікторія Вероні, магістрантка сп. 053 Психологія УГСП; Дарина Аітова, аспірантка НПУ ім. М.П. Драгоманова; Алла Шевенко, к.психол.н., співробітниця відділу психології праці, Інститут педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України; Дар’я Лещинська, магістрантка Одеського НУ ім. І.І. Мечнікова, художниця.

Учасниками конференції розкривались надзвичайно актуальні проблеми: сімейна освіта дітей – внутрішньо переміщених осіб; внутрішній конфлікт як взаємодія субособистостей дорослого в психосинтезі; терапевтичні відносини як дзеркало побудови стосунків з іншими людьми; психологічні ресурси людини: пошук, збереження, відновлення та актуалізація; емпіричне дослідження особливостей переживання підлітками травматичних кризових ситуацій; тривога, що ми знаємо про неї; труднощі батьків дітей з розладом дефіциту уваги та гіперактивністю (рдуг) в умовах військових дій; екзистенційна тривожність як проблема в психосинтезі; взаємостосунки підлітків з батьками в умовах вимушеного переселення у період воєнних дій; стратегії відновлення ресурсів життєздатності особистості у кризових умовах; психологічна безпека і благополуччя особистості в умовах сучасності; метод глинотерапії у роботі зі стресом; пошук ресурсів для життя в умовах війни; емоції і стани під час війни: як їх зрозуміти та допомогти собі й дітям опанувати себе; подолання психологічних бар‘єрів у корекційно-розвивальній роботі з учнями та дні творіння: арт-терапевтична методика зі зниження станів тривожності та розвитку духовного потенціалу особистості.

Зазначимо, що ознайомитися з матеріалами і відеозаписами конференції можна на ютуб-каналі кафедри психологіїhttps://bit.ly/3OuF2qm

Наостанок організатори висловлюють найщиріші слова вдячності партнерам: Національному педагогічному університету ім. М.П. Драгоманова (факультет психології), Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України (відділ психології праці) за підтримку, активну включеність у роботу конференції, цікаву і відкриту рефлексію.

Шановні учасники, ви завжди будете нашою підтримкою і опорою! У невимушеній атмосфері конференції ми стали справжніми друзями на тлі сучасної психологічної науки.

Дякуємо за спільну роботу в такий нелегкий час, за теплі слова та оптимістичний настрій. Бажаємо всім подальших успіхів, перемог та життєстійкості.

Все буде Україна!

 

Леонід Ніколаєв,
кандидат психологічних наук, доцент

Категорії