Без бажання все важке, навіть найлегше
Григорій Сковорода
З дитинства ми любимо мріяти, бажати щось отримати чи чогось досягнути, а отже – ми вчимося планувати. З нагоди Всесвітнього дня бажань, який відзначається сьогодні, 29 квітня, ми пропонуємо вам познайомитися з дуже популярною технікою «Карта бажань». Можливо навіть, хтось з читачів вже створював її. А чи замислювалися ви, які психологічні процеси полягають в основі цього дива?
«Карта бажань» або «дошка візуалізації» відноситься до методу арт-технік «колажування» – це ефективний спосіб спрямувати власні думки та дії на виконання бажаних цілей. Яскравий колаж зі знімків, картинок, мотивуючих висловів стає інструментом, що програмує нашу підсвідомість на особистісне зростання і розвиток, на виконання сміливих мрій.
Бажання (Сучасний тлумачний психологічний словник) – усвідомлений потяг, що відбиває потребу; переживання, яке перейшло в дієву думку про можливість чим-небудь володіти або що-небудь здійснити. Бажання має силу, що спонукає, заохочує, загострює усвідомлення мети майбутньої дії та шляхів її здійснення. Бажання як мотив діяльності характеризується досить виразною усвідомленістю потреби.
Існують чіткі правила та рекомендації, як правильно скласти персональну карту бажань. Вона буде ніби викарбовуватися у підсвідомості, змушуючи нас несвідомо рухатися до мети, з легкістю впоратися з невдачами і мотивувати виконувати певні дії. У психології цей прийом називається «візуалізацією». Він застосовується для підвищення самооцінки та роботи над собою, розвиває творче мислення та навички релаксації.
Як і чому працює карта бажань?
Колаж із фотографіями та малюнками бажань – унікальна техніка, що обіцяє швидке наближення до мети. Не магічний ритуал, а психологічний прийом, має наукове обґрунтування. Головний мозок людини погано розрізняє вигадані та реальні події, сприймає та запам’ятовує наші фантазії. Якщо чітко візуалізувати бажання, підсвідомість починає запам’ятовувати їх як частинку повсякденного життя.
При постійній роботі з картою бажань уявляйте предмет або ситуацію в деталях, візуалізуйте конкретний результат бажаного. Підсвідомість сприймає мрію та спрямовує думки у потрібне русло. Неусвідомлено ви починаєте діяти правильно, здійснюючи власні цілі та плани.
Візуалізація карти бажань – потужне фокусування на цілі. Після створення колажу починається складна робота мозку, що змушує людину звертати увагу на корисні дрібниці. Якщо ви мрієте стати доктором філософії, то несвідомо зупиняєтеся на інформації про заклад освіти в якому хотіли б навчатися, вивчаєте сайт університету та вимоги для вступу, спілкуєтеся з людьми, які вже пройшли цей шлях до омріяної кваліфікації.
Поради для створення карти бажань:
- Відмовтеся від використання комп’ютерних програм. Робіть карту власноруч, опрацьовуйте кожну мету. Торкайтеся мрії подумки, візуалізуйте і додавайте деталі в міру наближення до неї.
- Зосередьтеся на позитивних емоціях, а не на картинках. Зображення мають максимально нагадувати вашу мрію саме емоційно.
- Не додавайте до карти інформації про бажання друзів, рідних, дітей. Вона має відображати лише особисті цілі.
Карту бажань можна складати до якоїсь важливої для вас події, на певний період життя чи відрізок часу, наприклад, до дня Святого Миколая, нового навчального року, а можливо й на літню відпустку чи канікули, щоби стимулювати себе на внутрішню роботу рухатися до власної мети.
І завжди пам’ятайте, що наше щастя в наших руках і тільки ми маємо владу втілити будь-яке, навіть найпотаємніше, бажання в реальність. Успіхів кожному з вас!
Леонід Ніколаєв,
кандидат психологічних наук, доцент