Сьогодні, 9 червня, відзначається прекрасне свято – День друзів. І хоч воно і не є офіційним, проте варте уваги, адже присвячене важливим для кожного людям. Нині про нього знає невелика кількість людей, але все ж з кожним роком він набуває популярності. Чому саме цього дня вирішили відзначати День друзів, точно невідомо. Так само як і те, хто та коли ініціював це свято. Проте психологи точно мають що розповісти про поняття дружби.
З нагоди свята своїми думками з цього приводу з нами поділилася кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології факультету історичної і соціально-психологічної освіти Олена Дудар.
Як відомо, дружба – це безкорисні взаємовідносини між людьми, вона заснована на довірі, щирості, взаємних симпатіях, спільних інтересах і захопленнях. Найголовніше в дружбі – це взаємодопомога. Друг завжди прийде на допомогу та ніколи не підведе. Дружбі властиві прив’язаність, спільні інтереси та захоплення, духовна близькість, довіра та відданість. Вона має особистісний характер, добровільність, інтимність та тривалість у часі.
Відомо, що дружба виникає, розвивається і формується найчастіше з дитинства. Це зумовлюється тим, що діти разом ходять до садочку чи школи, проводять разом багато часу. Вони мають можливість краще пізнати один одного, бувати в різних ситуаціях і проявлятися в них: допомагати, підтримувати один одного, вирішувати разом проблеми, які виникли в колективі.
У шкільні та студентські роки досить просто зближатися з іншими людьми, оскільки є багато точок дотику: навчання, спільні проекти, домашні завдання, творчі конкурси, посиденьки у вільний час тощо. Спільна навчальна діяльність передбачає тісну взаємодію членів колективу завдяки чому особистість розкривається у діяльності та спілкуванні, проявляє свої риси характеру, вподобання, захоплення, інтереси, цілі та прагнення. Члени групи мають свої традиції, правила, спогади – мають спільну історію дорослішання. Саме в юнацькому віці формується міцна дружба яка триває протягом всього наступного життя. Студентські друзі залишаються в нашому житті, продовжують йти поруч із нами, з ними ми перегортаємо сторінки життя і досягаємо нових етапів і звершень.
Проте варто враховувати той факт, що життя не стоїть на одному місці і люди змінюються. Може так статися, що ви з вашим другом більше не маєте спільних інтересів, ваші життєві цілі змінилися, з’явилися нові захоплення та вподобання. Ви віддалилися один від одного і більше не прагнете зустрічей для спілкування. Тож прийшов час відпустити один одного і шукати собі інших друзів. Можливо ви ще зможете налагодити взаємодію через деякий час, однак зараз ви більше не потребуєте один одного. Не засмучуйтеся, так буває і люди йдуть та приходять у наше життя, головне відкрити для них свої двері, зробити крок на зустріч.
Тож постає питання де і як знайти собі друзів. Ось деякі рекомендації які допоможуть вам познайомитися з людьми та розвивати з ними стосунки, що ймовірно переростуть у дружбу.
Будьте активними та відкритими. Якщо ви самі не цікавитеся іншими людьми і живите усамітнено то й вони будуть вас сторонитися.
Спробуйте зробити крок на зустріч майбутнім друзям. Проаналізуйте що вас цікавить, які хоббі ви маєте і запишіться на курси, спортивні секції чи клуби за інтересами. Там ви знайдете багато людей, які мають тіж вподобання що й ви, а це вже можливість для знайомства і розвитку контактів.
Ви можете запропонувати прогулянку, похід до кафе, кіно чи театру вашим знайомим чи колегам. В такій обстановці ви зможете краще пізнати один одного.
На сьогодні існує різноманіття груп у соціальних мережах відповідно до інтересів і вподобань: музика, квітникарство, вишивання, спортивні тренування, компьютерні ігри тощо. У цих групах ви зможете знайти однодумців і зблизитися з ними.
При встановленні тісної взаємодії з іншою людиною звертайте увагу на подібність ваших поглядів, цінностей, життєвих орієнтирів, смаків та вподобань. Аби наблизитися до своєї мети створити дружні взаємини вам знадобиться вміння чути позицію іншої людини, брати її до уваги. Тут важливим стане вміння приймати особливості іншої людини, її недоліки, розуміти та приймати її світогляд, зважати на її вибір, знаходити компроміси та чути один одного.
Цінним буде ваше вміння слухати іншого, не перебивати і не додумувати. Тож варто розвивати власні комунікативні навички, вчитися запобігати конфліктам та розвязувати їх якщо такі сталися. Будьте толерантні до інших, проявляйте емпатію та розуміння.
У спілкуванні з людьми не грайте якусь роль, яка вам здається доречною, влучною, робить вас ніби кращою версією себе. Будьте собою, не обманюйте інших, щоб сподобатися, адже це призведе до напруги і тривоги. Ви постійно будете думати про те, що це не зовсім ви і що правда розкриється.
Будьте життєрадісними, зберігайте позитив та почуття гумору адже це почне притягувати до вас людей.
Не будьте до людей занадто вимогливими, не змушуйте їх відповідати вашим очікуванням. Усі люди різні, вони не мають бути такими як ви хочете. Вони особливі і можуть проявлятися у світі не так як ви і це прекрасно.
Проявляйте ініціативу, не бійтеся знайомитися з людьми в кафе, вестибюлі театру чи вашого житлового будинку, на конференціях чи ділових зустрічах. Ви нічого не втратите якщо спробуєте зав’язати знайомство з людьми, покажіть свій інтерес до них.
Отже, щоб віднайти друзів потрібно вміти дружити: поважати іншого, слухати його, поділяти інтереси та захоплення, мати як спільне так і відмінне, бути відкритим та щирим.
Пресцентр кафедри психології