У цей день, 10 червня, офіційно прийнята дата святкування Всесвітнього Дня морозива. Вона є не випадковою, адже саме цього дня у 1786 р. у США почалися перші продажі цих прохолодних ласощів. Проте, перше офіційне повідомлення про морозиво в Новому Світі взято з листа, написаного в 1744 р. гостем губернатора Меріленда Вільяма Блад. Перша реклама морозива у цій країні з’явилася в газеті «New York Gazette» 12 травня 1777 р., коли кондитер Філіп Ленз оголосив, що морозиво можна купити «майже кожен день».
Ініціативу ж по святкуванню Дня морозива взяла на себе відома американська компанія Ben & Jerry’s, виробник шербетів, заморожених йогуртів та морозива, яка була відкрита 1978 р. Засновники компанії спочатку відкрили кафе з продажу морозива, щоб заробити гроші для купівлі вантажівок та стати далекобійниками. Проте, швидкий успіх нової справи підштовхнув до проведення 10 червня 1979 р. Ben & Jerry’s величезної акції, на якій безкоштовно роздавали морозиво. Це й поклало початок святкуванню Дня морозива спочатку у США, а згодом у світі.
Історія виникнення всесвітньовідомого десерту має глибоке коріння. Так, фруктові соки, змішані з льодом були відомі ще знаті Стародавнього Китаю близько 5 тис. років тому. Згодом рецепти першого морозива перекочували до Стародавньої Греції. Кухарі при дворі Олександра Македонського готувати заморожені ягоди, використовуючи для цього звичайний сніг. В кінці 18 ст. у Європі почали готувати холодний десерт на зразок шербету, запозичений у Китаї. За однією з легенд, рецепт з Китаю привіз до Європи відомий мореплавець Марко Поло. Сам же спосіб приготування морозива кухарі тримали у великій таємниці. Своє морозиво існувало і в Київській Русі: це було заморожене молоко, яке подаючи до столу з гарячими млинцями настругували на маленькі шматочки. Європейський різновид морозива з’явився в Україні у середині XVIII ст., і відразу знайшов величезний попит.
Справжній бум на морозиво припадає на XIX ст. Так, у 1813 р. перша леді Доллі Медісон подала морозиво на Інавгураційному балі. У 1843 р. філадельфійка Ненсі Джонсон, отримала перший патент США на невелику морозильну камеру для морозива. А перше морозиво у вафельному ріжку з’явилося у 1896 р.
Сьогодні є безліч рецептів морозива із різними назвами. Одне з найулюбленіших «ескімо». Помилкою є вважати, що його винайшли народи крайньої півночі. Хоча у ескімосів є цікавий рецепт на тему морозива, коли сало тюленя перетирають із замороженими лісовими ягодами. Проте ця страва на смак дуже далека від смачного солодкого морозива. Насправді ескімо було створено у XX ст. в Америці. Це різновид морозива, глазурованого шоколадом. Його винайшов американський кулінар Християн Нельсон, він назвав свою страву «пиріжком ескімоса». А от улюблений багатьма «пломбір» має французьке походження, вперше його виготовили у містечку Пломбьер-ле-Бем, що розташоване на північному сході Франції. У Австрії почали виробляти шоколадне морозиво, а у Італії – «шербет».
Проте яке б смачне не було морозиво слід пам’ятати, що це калорійна солодка страва, яка сприяє набору зайвої ваги. Якщо вживати морозиво у помірних кількостях, воно може бути корисним. Сучасні вчені стверджують, що воно навіть стимулює утворення гормону серотоніну – «гормону радості», який здійснює позитивний вплив на нервову систему. Що ж стосується зайвих калорій, то їх можна уникнути, обираючи нежирні сорти морозива. Так, пломбір є найжирнішим видом морозива (10-11% жирності), оскільки його виробляють з жирних вершків чи згущеного молока. Жирність вершкового морозива становить 8-10%. Якщо ж ви слідкуєте за своєю фігурою, купуйте молочне морозиво, жирність якого не перевищує 7%.
Нині в Україні є величезний перелік виробників цього прохолодного десерту, що давно вже став символом безтурботного дитинства та не полишає нас протягом життя. Якісні місцеві продукти дають можливість торговим маркам удосконалювати класичну рецептуру та радувати покупців різноманіттям вибору українського морозива. Попереду літо, то ж смакуймо та підтримуймо вітчизняного виробника!
Людмила Хмельницька