Сьогодні православні християни відзначають Трійцю – одне з найбільших християнських свят. З цієї нагоди, кафедра філософії і соціальної антропології імені професора І. П. Стогнія Університету Григорія Сковороди в Переяславі підготувала для вас цікаві факти про зв’язок цього свята з філософією.
Трійця – одне з дванадцяти найважливіших свят у православ’ї. Цей день знаменує зішестя Святого Духа на землі, яке демонструє вірянам триєдність Бога: Отця, Сина, Святого Духа.
Свято Трійці православні відзначають на п’ятдесятий день після Великодня, тому його ще називають п’ятидесятницею. Дата завжди припадає на неділю. Започаткували його апостоли Христа, щоб людство пам’ятало про те, як святий Дух зійшов на землю. За це апостоли отримали дар передбачення та зцілення. А ще здатність говорити кількома мовами, аби мати можливість проповідувати світові про страсті Христові за людські гріхи та нести слово Боже.
Офіційно П’ятидесятницю почали святкувати у 381 році, коли на II Вселенському соборі затвердили догмат про Трійцю.
Людство не випадково відзначає так шанобливо саме зішестя Святого Духу. Адже саме буття має три іпостасі. Більшості речей щоб «бути», потрібно постійно самооновлюватися, відтворювати себе завдяки притокам речовини, енергії та інформації. Таку ідею із стародавніх часів розвивали представники давньоіндійської школи санкх’я; потрійність ми бачимо й у феноменології буддійської абхідхарми; тривимірність прослідковується й у вченні мадх’ямаки про «три тіла» Будди.
В українській філософії подібна тривимірність певною мірою присутня й у вченні Григорія Сковороди про три світи: макрокосм (фізичний світ), мікрокосм (духовний світ активної, енергійної істоти, що акумулює у собі всі особливості макрокосму) та світ символів (текстуальний світ – Біблія).
Теорія потрійності розвивається у сучасній науці у контексті кібернетики, теорій самоорганізації тощо. Сучасні учені говорять про універсальну тріаду живого і визначають життя як повноцінне існування усієї тріади: матеріального, енергетичного та інформаційного.
У Християнстві Бог наділений трьома іпостасями: Бог-Отець – першоупорядник Всесвіту (інформаційна персоніфікація); Бог-Син – тілесна його реалізація; Бог-Святий Дух – енергія осягнення Всесвітнього закону.
Народні традиції. Субота напередодні трійці називається Вселенською Троїцькою поминальною. У цей день вшановують пам’ять родичів, що відійшли у вічність.
До Трійці прийнято храми та оселі прикрашати зеленню, а освячені у храмі букети різнотрав’я протягом року використовують у лікувальних цілях. Саме тому у народі це свято ще називають Зеленою Неділею. У понеділок святкують День Святого Духа, а за тиждень після трійці починається Петрів піст.
Сьогодні, у такий непростий час для України, увесь наш народ молиться за перемогу. Бажаємо миру і злагоди у ваших родинах та в нашій славній державі. Нехай божа ласка оберігає наших воїнів та допомагає їм швидше впоратися з ворогом нашої землі.
Пресцентр кафедри філософії і соціальної антропології імені професора І. П. Стогнія