Сьогодні, 16 липня 2022 року виповнюється 88 років з дня народження першого ректора Університету Григорія Сковороди в Переяславі, почесного громадянина міста, активного громадського діяча Івана Петровича Стогнія.
Для Івана Петровича завжди було справою честі гідно жити, звеличуючи справами громаду, у якій живе, місто, навчальний заклад, у якому він працює. Тому, де б не проживав – усюди його знають як працелюбну та віддану своїй справі людину.
Університет Григорія Сковороди в Переяславі є досягненням і гордістю нашого міста. Його історія розпочинається з 23 червня 1986 року, коли було утворено філіал Київського державного педагогічного інституту ім. О. М. Горького. З липня 1987 року проректором філіалу було призначено доктора філософських наук, професора Івана Петровича Стогнія. Понад 30 років Іван Петрович опікувався і університетом, і культурою, і людьми у колись чужому й незнайомому, а пізніше рідному місті.
Народився Іван Петрович 16 липня 1934 року на Харківщині в селі Стогнії Золочівського району. Найкращими і найважливішими вчителями для нього були батьки: батько Петро Павлович (1912 – 1990) і мати Марія Семенівна (1912-1991).
Дитинство випало на складні і голодні для України роки, потім реалії війни, після завершення якої дванадцятирічним хлопцем Іван Петрович разом з братом Петром допомагав батькові відновлювати зруйноване як домашнє, так і сільське господарство, разом з односельцями будував нове життя.
А ще йому дуже хотілося навчатися. Початкову освіту Іван Петрович здобував у Бігданівській початковій школі. Потім було навчання в Одноробівській семирічній та Золочівській середній школі №1, де й здобув повну середню освіту.
Здобувши вищу освіту на філософському факультеті МДУ імені М.В.Ломоносова (1955-1960 рр.) Іван Петрович розпочинає викладацьку діяльність, що стало без перебільшення справою його життя. Для цього він повернувся в Україну і викладав філософію в Харківському юридичному інституті та Великолукському державному педагогічному інституті.
Прийнявши пропозицію навчатися в аспірантурі, темою дисертації обрав «Працелюбність як моральна якість особистості». Захист дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук відбувся в Інституті філософії Академії наук УРСР 1966 року.
У 1972 році вперше в Україні відбулося святкування 250-річчя з дня народження Г.С.Сковороди. Тоді головою Республіканського ювілейного комітету став І.К.Білодід, а відповідальним секретарем – І.П.Стогній. З цього часу розпочалася активізація науково-дослідницької роботи, спрямованої на пошуки нових підходів до осмислення і розкриття філософського та етико-гуманістичного доробку Г.Сковороди. У цей час виходить понад 20 книг та збірок наукових праць, повне зібрання творів Г.Сковороди, які були б неможливими без їх натхненника ювілейного комітету, редактора і автора, багатолітнього директора Інституту філософії НАН України, академіка НАН України В.І.Шинкарука.
1984 року Стогній І.П. захистив докторську дисертацію на тему «Праця і моральний розвиток особистості».
З 1986 року Іван Петрович – доктор філософських наук, професор кафедри філософії. На цей час він уже близько десяти років завідує кафедрою філософії Київського технічного інституту харчової промисловості (нині Національний університет харчових технологій).
Призначення на посаду проректора філіалу Київського державного педагогічного інституту ім. О.М.Горького 1987 року у Переяславі Івана Стогнія змусило змінити столичне життя професора (Іванові Петровичу тоді було вже 53 роки) на провінцію серед незнайомих людей у чужому місті. Це був дуже складний вибір. Але Іван Петрович погодився.
Переяслав відкрив нову сторінку в житті доктора філософських наук, професора Івана Петровича Стогнія. А його приїзд відкрив нову сторінку в житті міста та очолюваного ним навчального закладу зокрема. Адже відтепер (з 1987 року) турботами нового проректора стало будівництво гуртожитків, впорядкування студмістечка, благоустрій міста…
Зокрема, домігся разом з колективом перетворення філіалу Київського державного педінституту імені О.М. Горького (1986) у Переяслав-Хмельницький державний педагогічний інститут імені Г.С.Сковороди (1993) і був першим його ректором. На посаді ректора Іван Петрович підтримав ідеї проведення Всеукраїнських і регіональних конференцій в інституті, що стало доброю традицією. Було відкрито аспірантуру. За сприяння Івана Стогнія створювався та розвивався музей Григорія Сковороди у с. Сковородинівка Золочівського району; у м. Переяславі було прокладено пряму пішохідну дорогу з міста через річку Трубіж до мікрорайону Підварки (нині Стогніївський шлях).
У 1986 році у філіалі Київського державного педагогічного інституту ім. О.М. Горького було створено загальноуніверситетську кафедру марксизму-ленінізму, яку очолив Іван Петрович. За п’ять років це вже була кафедра суспільних наук, а з 1993-го – кафедра філософії і політології. Із такою назвою вона існувала 16 років. У 2009 – 2019 рр. – кафедра філософії.
Усі ці 33 роки разом із кафедрою був її незмінний керівник – перший ректор закладу освіти, доктор філософських наук, професор, заслужений працівник освіти України Іван Петрович Стогній. Ім’я Івана Петровича внесено в довідник «Імена України», у «Міжнародний довідник видатних особистостей», він нагороджений «Медаллю почесті II тисячоліття» від Американського біографічного інституту, Почесною грамотою Верховної Ради України, Міжнародною премією імені Григорія Сковороди, орденами «За заслуги» І, ІІ і ІІІ ступеню, йому присвячено статтю у «Філософському енциклопедичному словнику України».
І.П.Стогній є автором численних науково-методичних праць у галузі філософії, етики, естетики, педагогіки під його керівництвом захищено 11 кандидатських дисертацій.
У червні 2019 року рішенням вченої ради університету кафедрі філософії було присвоєно ім’я професора І.П.Стогнія.
Іван Петрович протягом усього свого життя слідував принципу, що основою всього є праця. Улюбленим для філософа був вислів: «Праця – батько нашого багатства, а Природа – Мати».
Інформацію підготувала кафедра філософії імені професора І.П. Стогнія