День Хрещення Київської Русі-України відзначається щорічно 28 липня – у день пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира. Статус офіційного державного свято набуло згідно указу президента України Віктора Ющенка у 2008 році.
З цієї нагоди представники кафедри філософії і соціальної антропології імені професора І. П. Стогнія підготували невеликий екскурс в історію цієї надзвичайно важливої події.
988 року князь Володимир Святославич ініціював хрещення своїх підлеглих і своєї держави. Масове хрещення жителів міста відбулося у місці впадіння річки Почайни в Дніпро. Після Києва православ’я прийняли інші міста Русі. Не всі жителі відразу відмовилися від своїх традицій. Язичницькі звичаї викорінювалися ще кілька століть, а багато з них дожили до наших днів.
Князь Володимир довго думав над тим, яку віру обрати для своєї держави. Вибирав між найсильнішими світовими релігіями. Нова віра потрібна була йому для того, щоб об’єднати підвладні йому язичницькі народи.
Спочатку Володимир спілкувався із представниками кожної релігії, а потім відправив у кожну країну бояр, які подивилися, як віра впливає на державу і людей. Пишуть, що князю сподобалися ідеї ісламу. Але його відштовхнули харчові заборони. Ґрунтувався вибір Володимира і на зовнішньополітичних факторах. Так, католицизм, іслам та іудаїзм значили б для Київської Русі залежність від інших країн. А ось Візантія, хоча і була сильною державою, влади над Київською Руссю не мала б.
Володимир, який від народження був язичником, охрестився у Херсонесі і отримав при хрещенні ім’я Василь. Тому там він побудував храм імені цього святого. Великий князь Володимир не обмежився формальним хрещенням Русі. Змінивши своє життя (в молодому віці був гордовитим і владним, вів розгульне і сповнене кривавого свавілля життя), провадив просвітницьку діяльність серед широких мас: зводив храми, підтримував книжне ремесло, засновував бібліотеки, фундував школи.
Хрещення Русі було, безсумнівно, вдалим політичним та культурним рішенням князя Володимира з кількох причин:
– Володимир зумів об’єднати всі руські землі під своєю одноосібною владою.
– Прийняття християнства дозволило зміцнити зв’язки Київської Русі з іншими країнами.
– У результаті Хрещення Русі утворилася Київська митрополія.
– Християнство збагатило культурне надбання стародавньої Русі, сприяло розвитку писемності, мистецтва. Засновувані монастирі ставали центрами не тільки духовного виховання православних людей, але й книжної освіти. При Десятинній церкві, яку будував за десяту частину своїх прибутків князь Володимир, була відкрита найперша школа на Русі.
– Християнство поповнило світогляд та культуру східнослов’янських народів новими науковими і філософськими поняттями.
– Християнство мало вплив на розвиток древньоруської літературної мови.
– Після Хрещення Русі князь Володимир почав виготовляти перші гривні. На них був зображений князь з написом «Володимир на престолі», а також український тризуб.
В українській історії Володимира вважають одним із засновників і покровителів української державності, а день Хрещення Русі символізує спадкоємність тисячолітньої історії нашої держави, соборність усіх українців і всіх українських земель навколо духовної столиці – Києва.
Традиційно, в День хрещення Київської Русі-України в усіх православних храмах пройде урочиста літургія та молебні за мир і єдність в Україні.
Пресцентр кафедри філософії і соціальної антропології імені професора І. П. Стогнія