Дружба – це великий дар, а вірний друг – справжній скарб. Міжнародний день дружби традиційно святкують 30 липня. Дата свята була обрана на 65-ій сесії Генеральної Асамблеї ООН в резолюції від 27 квітня 2011 року, щоб нагадати про важливість дружби між державами, культурами та всіма людьми на Землі. День покликаний зміцнити дружбу між народами світу, показати, що люди, їхні погляди, переконання, культури хоч і дуже різні, проте рівні між собою та заслуговують поваги.
Напередодні цього дня викладачі кафедри філософії і соціальної антропології імені професора І. П. Стогнія вирішили розповісти про те, як люди сприймали дружбу у різні часи.
Філософи описували й аналізували дружбу ще з давніх часів. Аристотель виділяв три її типи – дружбу заради вигоди, дружбу для взаємного задоволення та дружбу, засновану на спільних цінностях. Остання вважалася найрідкіснішою й найціннішою. У рамках цієї структури, на думку Аристотеля, існувало ще кілька підвидів дружніх стосунків – гостинність, дружба між близькими людьми, між соратниками та політичними союзниками.
Сократ вважав, що друзів мають об’єднувати виключно пошуки істини й мудрості, а Платон стверджував, що люди з різних соціальних прошарків ніколи не зможуть бути друзями.
Римський філософ Ціцерон у своєму трактаті «Лелій, або про дружбу» вважає дружбу в людських взаєминах надзвичайно важливою, а головними її умовами називає чесність та доблесть. У справжніх друзів мають співпадати погляди, думки, риси характеру та політичні вподобання.
У сприйнятті дружби за часів Середньовіччя важливу роль почала відігравати релігія. З одного боку, ставлення до ближнього передбачало дружбу та любов, але водночас дуже близькі дружні стосунки вважалися небезпечними, бо сильна прив’язаність до людини не повинна була перевершувати любов до Бога.
Епоха Відродження – час, коли приятелям почали писати теплі листи, виражаючи в них щирі емоції з приводу дружніх почуттів. У часи Просвітництва дружбу вважали щирим почуттям, проте з’явилися і ті, хто по-іншому розумів зміст цього поняття. Наприклад, письменник Франсуа де Ларошфуко писав, що дружба – ні що інше, як торгівля, в якій завжди переважають особисті інтереси та вигоди.
Індустріалізація та урбанізація, як нові й часто небезпечні умови життя, змусили людей заново оцінити значення друзів, на яких можна покластися. Водночас в літературі тема дружби була дуже популярною: як щодо її цінності, так і кордонів цього почуття.
Ознакою XXI століття стала віртуальна дружба, коли завдяки мобільному зв’язку та соціальним мережам можна навіть без особистих зустрічей спілкуватися й розвивати дружні стосунки. Звісно, такий вид дружби є досить суперечливим, і поки що не зовсім зрозуміло, зблизили технології людей в плані дружби чи навпаки – віддалили.
Справжність стосунків, їх цінність випробовуються різноманітними колізіями життя, відстанями та ціннісними орієнтаціями, безкорисливістю. Дружба має свої етапи становлення, свої вікові та статеві пріоритетні цінності певних моральних якостей. Усвідомлення того, що в людини є вірний друг, наповнює її життя новим змістом, надає характеру впевненості, оптимізму та радості життя.
В історії українського суспільства дружба з усіма її якостями, характеристикою діянь народжувалася не тільки у звичних традиційних умовах. Дружба українця гартувалася в більшості випадків у військових мандрах та походах, сутичках і боях за незалежність свого народу. Така дружба проходила випробування часом і припиняла своє існування тільки зі смертю своїх носіїв. Ця її особливість визначалася національним менталітетом.
Дружба в умовах сучасності стає більш вибірковою, а людина більш залежною від задоволення потреби в емоційному співпереживанні, створені атмосфери психологічної близькості. Триває пошук моральних ідеалів дружби. Очевидно, що цей пошук ніколи не буде завершений.
Цікаві дослідження дружби:
– Для того щоб подружитися з кимось, потрібно близько 40 годин спілкування. Аби вважати один одного друзями, потрібно близько 100 годин разом, а щоб стати найкращими друзями потрібно не менше 200 спільних годин.
– Мозок і свідомість здорової людини готові одночасно сприймати 150 друзів.
– Сучасні підлітки фактично не вибирають собі друзів за популярністю (всього 4% респондентів) чи інтелектом (14%). Найбільше тінейджери цінують гарне почуття гумору (82%), чесність (67%) і доброту (61%).
– Коли люди вступають у романтичні стосунки, вони втрачають 2 друзів. В середньому у кожної дорослої людини є 5 близьких друзів, одного з яких замінює друга половинка, а другим часто виявляється близький родич.
– З віком кількість друзів зменшується, але з’являється тенденція на зближення з уже наявними старими друзями.
– Близько 90% користувачів соціальних мереж впевнені в тому, що справжня дружба можлива тільки в реальному житті при наявності особистих зустрічей і живого спілкування.
– Брак спілкування з близькими друзями погано позначається на здоров’ї людини. Ті, у кого мало друзів, схильні не тільки до безсоння, але і хронічної втоми. Такі люди на 90% частіше страждають депресією, ніж ті, у кого немає недоліку в спілкуванні з друзями.
– На думку соціологів, Сідней – місто, у якому живуть найдоброзичливіші люди.
Міжнародний день дружби – чудова нагода, щоб, незалежно від життєвих обставин і різних перипетій, нагадати своїм друзям про те, наскільки вони важливі. Свято є гарним приводом, аби зібратися дружною компанією, поділитися приємними спогадами й розповісти про хороші новини. Якщо ж зустрітися неможливо, то можна зателефонувати або написати друзям, привітавши їх зі святом.
Пресцентр кафедри філософії і соціальної антропології імені професора І. П. Стогнія