5 травня 2023 року в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі відбулася відкрита лекція для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 053 «Психологія» в рамках вибіркового компоненту «Методологія тренінгової діяльності психолога» на тему «Управління груповою динамікою та позиція тренера».
Проводив лекцію Леонід Ніколаєв – кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології Університету Григорія Сковороди в Переяславі, засновник Міжнародної школи тренінгу і супервізії «TrainingBOX», бізнес-тренер, сертифікований коуч Європейської федерації коучингу.
Як розповідає викладач, тренінгові технології – це методи та техніки в роботі психолога, які використовуються в тренінгових програмах з метою розвитку певних навичок, знань, компетенцій та особистісного зростання учасників. Ці технології включають: інтерактивні вправи, групові дискусії, рольові ігри, арттехніки, кейси та ін.
У ході заходу лектор не тільки наголосив, а й продемонстрував, що особистість психолога-тренера має велике значення для ефективності тренінгів та результативності учасників. Психолог-тренер повинен бути експертом у своїй галузі, мати досвід роботи з людьми та добре розуміти психологію міжособистісних відносин.
Продовжуючи інтерактивну лекцію, учасники заходу визначили, що психолог-тренер повинен мати ряд важливих якостей, таких як здатність до співпраці та зважених рішень, а також вміння комунікувати і вести діалог з учасниками тренінгу.
Для психолога-тренера важливо також знати індивідуальні потреби та характеристики кожного учасника, забезпечуючи індивідуальний підхід та підтримуючи атмосферу взаєморозуміння та поваги на тренінгу. Він повинен мати глибокі знання про техніки та методики, що використовуються в тренінгах, та вміти їх адаптувати до різних ситуацій й потреб учасників.
Одним з ключових аспектів роботи психолога-тренера є його відносини з учасниками тренінгу. Психолог-тренер повинен відкрито й чуйно спілкуватися з учасниками, створюючи довірливу та підтримуючу атмосферу. Важливо пам’ятати, що кожна людина унікальна, має свої потреби та способи навчання. Тому психолог-тренер повинен забезпечувати індивідуальний підхід до кожного учасника та створювати умови для їх особистісного розвитку.
Отже, успіх тренінгів залежить від ефективності технологій та кваліфікації психолога-тренера. Важливо, щоб психолог-тренер мав не тільки глибокі знання про техніки та методики тренінгів, але й був особистістю зі спеціальними якостями, такими як емпатія, терплячість, гнучкість та здатність до співпраці.
«Матеріал відкритої лекції чітко структурований та насичений конкретними прикладами, що висвітлюють позицію тренера, можливості тренінгу, його позитивний вплив на активізацію та розвиток певних компетенцій групи, а також і на профілактику поширених помилок, яких припускається тренер у процесі організації та проведення власного тренінгу.
Особливо хочеться підкреслити значення відкритої лекції як для студентів, що виявили особливу активність та включення в опрацювання матеріалу, так і для запрошених викладачів ЗВО. Вони мали можливість бути присутніми у діловому просторі ефективної психолого-педагогічної взаємодії тренера з групою.
Присутність на відкритій лекції дозволяє отримати досвід управління процесом навчання студентів, Леонід Ніколаєв окремо наголосив на значенні звернення до життєвого досвіду учасників тренінгу; на тому, що вмотивованість групи залежить від усвідомлення корисності отриманих знань для вирішення конкретних задач; цінність отриманих навиків для практики організації та проведення власного тренінгу. Щиро вдячна за запрошення!», – ділиться своїми враженнями кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології, соціальної роботи та педагогіки Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського Алла Шевенко.
«Відкрите заняття за темою «Управління груповою динамікою та позиція тренера», яке проводив, як завжди, Леонід Ніколаєв було проведене на високому рівні. Сама назва теми вже зорієнтувала слухачів на практичну значущість діяльності тренера. Зміст заняття був добре продуманий і комплексний та водночас досить компактний, обговорювались практичні та складні ситуації, з якими стикається у своїй роботі не лише тренер, а зокрема слухачі навчального курсу. Приділялася значна увага коректності поведінки тренера, його ставленню до потенційного слухача навчального курсу, зокрема виокремлювали індивідуальні особливості самої особи (персони) тренера та характерні якості, якими повинен володіти вже тренер, щоб бути справді професійною цікавою людиною – такою, до якої справді хочеться прийти обов’язково на навчання. Саме заняття було цікаве та дуже насиченне, демократичне, слухачі із задоволенням ділились свохми думками та поглядами, своїми переконаннями. Сам тренер – Леонід Нікалаєв, дуже професійна, цікава особистість, який зачаровує та захоплює своїм вмінням «тримати аудиторію», він такий тренер, у якого хочеться навчатись, тому що, здається, що він працює лише для тебе та ділиться своїми знаннями і вміннями із великим задоволенням. Дякую дуже за цікаве та практично потрібне заняття», – розповідає кандидат психологічних наук, старший науковий співробітник відділу психології праці Інституту педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України Галина Татаурова-Осика.
«Лекція відбулася в інтерактивному форматі із залученням здобувачів до дискусійних питань відповідно до теми.
З позитивних практик доцент кафедри психології Литвинчук Алла Іванівна відзначила доречну апеляцію лектора до власного тренерського досвіду, що значно посилило аргументацію теоретичних положень.
Доцент Можаровська Т. В. відзначила ефективність викладу нового теоретичного матеріалу з опорою на попередньо вивчений матеріал. Показником ефективності лекції є активність здобувачів при обговоренні проблемних питань. Ефективне використання ІКТ було перевагою онлайн-заняття.
В. о. завідувача кафедри, доцент Коломієць Т. В. звернула увагу на дотримання лектором класичної структури лекції у поєднанні з цікавими та сучасними формами подачі теоретичного матеріалу, що забезпечило підтримання високого рівня пізнавального інтересу здобувачів на усіх етапах заняття.
Усі викладачі кафедри констатували високий науково-методичний рівень відвіданого заняття», – відгукується про захід колектив кафедри психології Поліського національного університету.
Переглянути відеозапис лекції можна за посиланням.
Пресцентр кафедри психології