Соціально-психологічний факультет > Новини кафедри психології > «Демократія – це живе серце сучасного суспільства, яке приводить до змін»: роздуми психолога Леоніда Ніколаєва до Міжнародного дня демократії

Демократія – це не лише слово на папері чи політична концепція. Це живе серце сучасного суспільства, яке приводить до змін, розвитку та кращого майбутнього. Україна, в свою чергу, є прикладом країни, де демократія має особливе значення, і де її впровадження є необхідністю.

Щорічно 15 вересня як символ прагнення до вільного, відкритого та рівного суспільства відзначається Міжнародний день демократії. Своїми роздумами про демократію у відзеркаленні психології до цієї дати поділився кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології факультету історично і соціально-психологічної освіти УГСП, експерт проєкту Академії Фольке Бернадотта «Місцеве самоврядування та верховенство права в Україні» Леонід Ніколаєв.

Демократія – це більше, ніж просто політичний режим. Це спосіб життя, де громадяни мають можливість впливати на прийняття рішень, що стосуються їхнього життя. Україна, яка проходить через численні виклики та кризи, відчуває на собі важливість демократії як ніколи раніше. Демократія створює передумови для розвитку прав людини, свободи слова, толерантності і рівноправ’я. Вона надає громадянам можливість виразити свої думки, взяти участь у громадських обговореннях і впливати на політичні процеси. Україна повинна продовжувати розвивати свою демократію, боротися з корупцією та забезпечувати права та свободи громадян.

Демократія сприяє створенню сприятливого середовища для розвитку ментального здоров’я нації. Тому психологічний аспект демократії важливий, оскільки він визначає якість життя громадян та стан суспільства в цілому. Громадяни відчувають більшу відповідальність за своє майбутнє та майбутнє своєї країни, що позитивно впливає на їхню психологічну стабільність. Демократичні цінності, такі як свобода, рівноправ’я і права людини, сприяють збереженню та зміцненню ментального здоров’я громадян.

З іншого боку, демократія також вимагає від громадян критичного мислення, толерантності та спроможності розв’язувати конфлікти мирними шляхами. Ці навички важливі для забезпечення ментальної стабільності та сприяють побудові громадянського суспільства в Україні.

Пропонуємо вам пройти тест на обізнаність принципів демократії «Демократичне суспільство та його цінності».

Що може зробити пересічний громадянин задля створення сталого демократичного суспільства в Україні?

Кожен громадянин має важливу роль у процесі зміни суспільства на краще. Ось кілька кроків, які може зробити кожен із нас:

1. Підвищуйте свою грамотність. Розуміння основних політичних, економічних та соціальних питань допомагає приймати обґрунтовані рішення та виражати свої думки.
  2. Беріть участь в громадських обговореннях. Активна участь у громадських обговореннях і діалозі сприяє вирішенню проблем та покращенню якості прийнятих рішень.
  3. Беріть участь у виборах. Ваш голос виборця важливий для вибору лідерів та політиків, які відображатимуть ваші цінності та інтереси.
  4. Підтримуйте громадські організації. Громадські організації грають важливу роль у захисті прав громадян і впливають на політичний процес.
  5. Виховуйте толерантність та взаєморозуміння. Повага до різних точок зору та культурних різниць сприяє зміцненню демократії та запобігає конфліктам.
  6. Боріться з корупцією. Відмовтеся від підкупу та активно підтримуйте ініціативи боротьби з корупцією.

Міжнародний день демократії нагадує нам про важливість цінностей, на яких ґрунтується сучасне суспільство. Демократія – це не тільки система правління, але й спосіб життя, що вимагає активної участі громадян. Україна має потенціал стати прикладом сталого демократичного суспільства, де кожен громадянин бере на себе відповідальність за свою країну та сприяє розвитку нації.

Пресцентр кафедри психології