Соціально-психологічний факультет > Новини кафедри освітології та педагогічної інноватики > В УГСП відбулася гостьова лекція гендиректорки Національного заповідника «Софія Київська» Нелі Куковальської: говорили про збереження пам’яток культурної спадщини України в умовах війни

7 квітня 2025 року за ініціативи кафедри освітології та педагогічної інноватики соціально-психологічного факультету в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі відбулась гостьова лекція «Збереження пам’яток культурної спадщини України в умовах війни». Її провела генеральний директор Національного заповідника «Софія Київська», заслужений працівник культури України, академік Української  академії архітектури України, професор КНУБА Неля Куковальська.

У заході, який відбувався в змішаному форматі взяли участь понад 100 науково-педагогічні працівників, докторантів, аспірантів та здобувачів вищої освіти.

Під час зустрічі, роботу якої координували доктор педагогічних наук, професор, завідувачка кафедри освітології та педагогічної інноватики Ольга Шапран та кандидат педагогічних наук, професор кафедри освітології та педагогічної інноватики Антоніна Розсоха, пані Неля ознайомила присутніх із історичними витоками нашої державності та Софією Київською як однією із уцілілих споруд часів давньої України, зведеної у ХІ столітті Ярославом Мудрим. Деякі історики вважають, що будівництво цієї пам’ятки було започатковано у 1011 р. Володимиром Великим. Наразі у Софії Київській збереглися 260 кв. м мозаїк та 3 тис. кв. м  фресок ХІ століття. Нині на території Національного заповідника нараховано близько 7500 графітів, які були розписані священниками та відвідувачами собору від ХІ до початку ХVIII століття.

Пам’ятка української архітектури та монументального живопису внесена до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у 1991 р. Цікавим є факт, що за 40 днів до повномасштабного вторгнення росії в Україну,  з одного з куполів Київського собору впав хрест (через сильний вітер). 2 березня 2022 р. адміністрація Національного заповідника прийняла рішення за допомогою волонтерів тимчасово встановити на південному куполі Софіївського собору відреставрований на той час хрест з Трапезної церкви.  Його успішне встановлення на куполі Софіївського собору (на 7-й день бойових дій на Київщині), було сприйнято громадськістю, як знак важливої, але майбутньої перемоги над ворогом у битві за Київ. Так і сталося, 2 квітня 2022 р. російські окупанти, зазнавши поразки, відступили з Київщини.

Проведений захід був спрямований на національно-патріотичне виховання молоді, формування нового українця, що діє на основі національних та європейських цінностей. В умовах військової агресії актуальним є громадянсько-патріотичне та духовно-моральне виховання як основні складові національно-патріотичного виховання, що відповідають нагальним вимогам сучасності та закладають підвалини для формування свідомості нинішніх і прийдешніх поколінь та розглядають розвиток держави як запоруку власного особистісного розвитку, що спираються на ідеї патріотизму та поваги до культурних цінностей українського народу.

 Пресцентр кафедри освітології та педагогічної інноватики

Категорії