9-10 квітня 2025 року в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі за ініціативи кафедри філософії і соціальної антропології імені професора І.П.Стогнія соціально-психологічного факультету Університету Григорія Сковороди в Переяславі було проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Консолідація українського суспільства як ключовий чинник національної стійкості й розвитку суб’єктності України». Які теми розкривали науковці-учасники цьогоріч?
Співорганізаторами конференції стали Інститут філософії імені Г.С. Сковороди НАН України, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г.Короленка, Український державний університет імені Михайла Драгоманова, Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького.
Пленарне засідання вітальним словом до учасників конференції відкрив доктор історичних наук, професор, член-кореспондент НАПН України, ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталій Коцур. У своєму виступі він у загальних рисах охарактеризував освітньо-гуманітарну ситуацію в науково-педагогічній сфері України, яка безпосереднім чином впливає на консолідаційні процеси в українському суспільстві та утвердження суб’єктності України як суверенного і самостійного учасника сучасних геополітичних реалій:
«Тому, важливим заданням, яке постало перед науково-педагогічними працівниками в нашій країні, є формування нових світоглядних орієнтирів спрямованих на розуміння викликів воєнного часу, посилення ролі національної свідомості у студентської молоді і значення молодої генерації в майбутньому України», – зазначив Віталій Вікторович.
Також до привітань долучився доктор політичних наук, професор, декан соціально-психологічного факультету Університету Григорія Сковороди в Переяславі Борис Дем’яненко, який підкреслив актуальність і важливість обраної теми кафедрою для усіх сфер суспільного життя нашої країни, побажав продуктивної роботи усім учасникам конференції та подальшого творчого спілкування.
Надалі, на пленарному засіданні, провідні українські філософи у своїх доповідях оголосили актуальні соціально-антропологічні, метаантропологічні, соціокультурні, психосоціальні й феноменологічні ідеї та концепції присвячені розробці проблем консолідації, стійкості та суб’єктності України.
На пленарному засіданні звучали такі теми:
- «Консолідація суспільства як вирішальний фактор стійкості в умовах екзистенціальної війни та повоєнного відновлення: метаантропологічний аналіз» – доктор філософських наук, професор, член-кореспондент НАН України, провідний науковий співробітник Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України, Президент Міжнародної асоціації філософського мистецтва Назіп Хамітов;
- «Зміни соціальної ідентичності як виклик консолідації суспільства» – доктор філософських наук, професор, старший дослідник, професор кафедри теоретичної і практичної філософії Київського національного університету імені Тараса Шевченка Михайло Бойченко;
- «Страх заздрості та неуспішності як амбівалентний соціокультурний невроз у пострадянському просторі» – доктор філософських наук, професор, завідувачка кафедри філософії та культурології Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка Марина Столяр;
- «Феноменологічні методи психосоціальної підтримки: шляхи зміцнення ідентичності та консолідації громад в умовах воєнного стану» – доктор філософських наук, професор, заступник декана філософського факультету з наукової роботи Київського національного університету імені Тараса Шевченка Сергій Руденко;
- «Методологічні парадокси інтерпретації ідентичності» – доктор філософських наук, професор кафедри культурології, філософії та музеєзнавства Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка Петро Кравченко.
Усі доповіді викликали значний інтерес учасників конференції, про що свідчать питання, які ставилися наприкінці кожного виступу та жвава дискусія, що розгорнулася на пленарному засіданні. Не менш цікавими і актуальними були дискусії на секційних засіданнях другого дня роботи конференції. Учасники конференції окреслили коло проблем та наукових напрямів, які будуть винесені на обговорення в наступних наукових діалогах та дискусіях.
За підсумками конференції будуть опубліковані матеріали у науковому збірнику.
Проведення цієї конференції засвідчило, що кафедра філософії і соціальної антропології імені професора І.П. Стогнія соціально-психологічного факультету Університету Григорія Сковороди в Переяславі є потужним осередком філософської думки, здатним генерувати актуальні ідеї, сприяти міжуніверситетській кооперації та формуванню наукового простору, орієнтованого на зміцнення національної стійкості й суб’єктності України.
Пресцентр кафедри філософії і соціальної антропології імені професора І.П.Стогнія