9 квітня 2025 року за ініціативи кафедри філософії і соціальної антропології імені професора І. П. Стогнія соціально-психологічного факультету Університету Григорія Сковороди в Переяславі спільно з кафедрою філософії та культурології Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка було організовано гостьову лекцію доктора філософських наук Сергія Пролеєва на тему «Культурологічний діагноз нашого часу».
Сергій Пролеєв – доктор філософських наук, завідувач відділом філософії культури, етики та естетики Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка, лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки.
Слухачами лекції були здобувачі першого (бакалаврського) і третього (освітньо-наукового) рівнів спеціальності 033 Філософія, та першого (бакалаврського) й другого (магістерського) рівнів спеціальності 052 Політологія й науково-педагогічні працівники кафедр.
Загалом лекцію прослухало понад сто професійних філософів, політологів, здобувачів, з-поміж яких наші партнери – науково-педагогічні працівники кафедри культурології, філософії та музеєзнавства Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка.
«Наш час є надзвичайно складним та неоднозначним з точки зору історії світової цивілізації та культури. Ми спостерігаємо кінець епохи виробництва та перехід до доби тотального споживання, що відкриває перед людством нові можливості, але і зумовлює появу нових екзистенційно-цивілізаційних викликів. До них відносяться демографічні кризи, економічні та соціальні суперечності, екологічні проблеми, розширення ролі штучного інтелекту у сфері людської діяльності. Саме штучний інтелект, на думку багатьох учених, є основною загрозою послаблення творчого потенціалу людини», – наголосив у своїй лекції професор.
У зв’язку з цим Сергій Пролеєв у своїй лекції підкреслив важливість соціально-антропологічних і культурологічних змін, які відбуваються у сучасному глобалізованому громадянському суспільстві. Зокрема, окреслив роль «нових лідерів», які шукають відповіді на нові виклики, що постають перед планетою.
Особливим висновком лектора є виокремлення трьох авторитарних суспільств (Росії, Ірану, Північної Кореї), які стали на шляху цивілізаційного розвитку людства. Однак, дослідники доводять, що культурні цінності не будуть подолані агресією тоталітарних режимів.
Лекція професора Пролеєва стала важливою подією для усіх слухачів, адже дозволила глибше осмислити актуальні процеси, що відбуваються у сучасному світі, і надала нові орієнтири для подальших наукових досліджень.
Пресцентр кафедри філософії і соціальної антропології імені професора І. П. Стогнія