Соціально-психологічний факультет > Новини кафедри психології > Всесвітній день «Дякую»: психолог Леонід Ніколаєв про те, як щира подяка змінює наш світ

У сучасному світі, насиченому стресом і негативом, просте і щире «дякую» справді може творити дива. Сьогодні, 11 січня, відзначається Всесвітній день «Дякую». Кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології Леонід Ніколаєв у своїй колонці розповідає про те, чому варто дякувати частіше і як це впливає на наше життя та самопочуття.

Не той щасливий, хто бажає кращого, а хто задоволений тим, чим володіє

Григорій Сковорода

Що таке вдячність і чому вона важлива?

Вдячність – це почуття подяки іншій людині за допомогу, підтримку чи просто за те, що вона є. Наукові дослідження показують, що регулярні вияви вдячності покращують настрій, зміцнюють імунітет і навіть подовжують життя. Вдячні люди оптимістичніше дивляться у майбутнє, легше долають труднощі та будують міцніші стосунки. Отже, дякувати – це не просто ввічливість, а спосіб покращити власний добробут.

Як слово «дякую» впливає на мозок ?

Коли ми висловлюємо подяку, в мозку виділяються «гормони щастя» – ендорфіни, дофамін, серотонін. Це призводить до позитивних емоцій і відчуття радості. Знижується рівень стресу і тривожності. Також вдячність активізує ту частину мозку, яка пов’язана з моральними цінностями, емпатією та альтруїзмом. Тому вдячна людина більш схильна допомагати іншим.

Коли казати «дякую»?

Ці слова варто висловлювати якнайчастіше: близьким, друзям, колегам, персоналу, навіть випадковим перехожим. Дякуйте за допомогу, пораду, гарний настрій або просто за те, що людина поряд. Важливо, щоб слова «дякую» були щирими, а не формальною ввічливістю. Тоді вони заряджатимуть позитивом обидві сторони.

Хочете жити краще? Будьте вдячні!

Психологи рекомендують кожен день згадувати 5 речей, за які ви вдячні в цьому житті. Це формуватиме оптимістичний погляд на світ і робитиме вас щасливішими. Отже, не соромтеся частіше висловлювати «дякую» – просте слово, яке здатне змінити настрій, здоров’я і навіть світ навколо вас!

10 переваг бути вдячним в житті людини:

1. Покращує настрій. Вдячні люди оптимістичніше дивляться на світ.
  2. Зміцнює імунітет. Вдячність знижує рівень стресу і підвищує захисні сили організму.
  3. Зміцнює стосунки. Щира подяка зближує людей і будує довіру.
  4. Спонукає до саморозвитку. Коли хтось цінує твої зусилля, хочеться розвиватися і робити ще більше.
  5. Допомагає подолати труднощі. Вдячні люди впевненіше долають проблеми та швидше оговтуються після них.
  6. Робить щасливішими. Вдячність пов’язана з вищим рівнем задоволеності життям.
  7. Покращує сон. Вдячні люди засинають швидше і сплять міцніше.
  8. Подовжує життя. Регулярні прояви вдячності пов’язані з більшою тривалістю життя.
  9. Розвиває емпатію. Вдячні люди більш співчутливі до проблем інших.
  10. Надихає на добро. Почуття вдячності спонукає віддячувати добром на добро.

Міжнародний день «Дякую» – це нагода задуматися про те, як мало ми цінуємо добро інших людей. Скільки разів на день хтось допомагає нам або просто робить наше життя приємнішим? А ми навіть не помічаємо цього…

Бажаємо усім стати уважнішими один до одного. Помічати чужі зусилля, допомогу чи просто добру вдачу. І обов’язково висловлювати подяку за це! Адже щира подяка – найкращий спосіб висловити свою оцінку людині. Дати їй зрозуміти, що вона потрібна і її старання не марні. Саме цього всім нам так бракує у повсякденному житті.

Тому, не соромтеся говорити «дякую». Дякуйте батькам за турботу, викладачам – за знання, одногрупникам – за допомогу, незнайомцям – за пораду чи вчинок. Даруйте цей маленький подарунок іншим – і він обов’язково повернеться до вас увагою, підтримкою та добром. Адже вдячність породжує вдячність.

Нехай цей день нагадає нам, як багато тепла і добра є навколо. І як важливо ділитися ним один з одним. Будьмо щасливі та вдячні!

Леонід Ніколаєв

кандидат психологічних наук,